Quilling jest to technika wykonywania przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych z papieru. Służy ona do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w różne kształty i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.

quilling co to jest

Przygotowane elementy najczęściej naklejane są na zdobioną powierzchnię tak, że powierzchnia paska papieru jest w stosunku do niej prostopadła. Rzadziej z elementów skleja się samodzielne kompozycje dekoracyjne.

Nazwa quilling nie ma odpowiednika polskiego!  Nazywana jest papierowym filigranem, mozaiką papierową lub nawijaniem na pióro.

Historia quillingu:

Według niektórych korzenie tej sztuki sięgają starożytnego Egiptu. Jednak prawdziwy rozwój quillingu przypada na epoki renesansu (wiek XV i XVI). W tym okresie zakonnice techniką tą zdobiły wizerunki świętych. Gdy w wieku XVIII papier stał się tańszy, quilling zaczął być bardziej popularny.Wykorzystywany był do ozdabiania przedmiotów codziennego użytku, był również łączony z haftem czy też malarstwem. Popularność quillingu zanikła wraz z końcem XIX stulecia.

Obecnie quilling wrócił do łask i w XXI zatacza coraz większe grono fanów.